Paretovo pravilo kaže da se 80% događaja desilo zbog 20% uzroka. Dakle, da se 80 % postignutog rezultata postiže u 20 % od ukupnog vremena tokom rada, da 20% proizvoda/usluga nosi 80%% zarade, i tako dalje. Poznato je i pod nazivima Paretov zakon, Paretovo načelo, Paretov princip ili Pravilo 80/20.
O autoru
Richard Koch (1950.), konsultant u menadžmentu, autor nekoliko knjiga o Paretovom pravilu. Kroz svoje knjige je primenio ovo pravilo na skoro sve: posao, organizaciju, prirodu i univerzum, evoluciju, čoveka. Diplomirao je na Oksfordu, i ima master poslovne administracije (MBA).
O knjizi
Paretovo pravilo je ustanovljeno 1906. godine, a tek se Koch pozabavio malo više ovom temom i primenio je prvo na posao, a potom i na ostalo. Princip 80/20 je primenljiv na organizaciju vremena, proizvodnju, pružanje usluga, ljubav, brak, ličnost i sve oko nas.
Knjiga se sastoji iz četiri dela: u prvom delu se opisuje princip 80/20 i ono što on predstavlja; drugi deo govori o primeni na poslovni menadžment; treći deo je srž knjige: kako da primenite princip 80/20 na svoj posao i na svoj život; četvrti deo objašnjava primenu ovog principa kroz (ne)uspeh različitih društvenih, poslovnih, političkih i drugih organizacija.
Utisak
Jednostavnog i lako čitljivog stila pisanja, uz ovu knjigu biće vam dovoljan jedan vikend da prođete kroz Paretov princip. Objasniće vam princip 80/20 na primerima koje ćete prepoznati, i pomoći vam da usmerite organizaciju (sebe ili kompanije) ovom smeru.
Ako još uvek niste sigurni da li je ova knjiga vredna čitanja, razmislite samo: kompanija Apple je najvrednija svetska kompanija, a gledajući njene proizvode, posluje upravo po principu 80/20: ima tek nekoliko proizvoda, koji se još pretprodaji prodaju u više miliona primeraka . Diverzifikacija proizvoda je prošlost, usmeravanje na one pojedinačne proizvode koji donose uspeh (i novac) je budućnost – a za neke i sadašnjost.
[button link=”https://www.carobnaknjiga.rs/princip-80-20?utm_source=marketingITD&utm_medium=button&utm_campaign=princip_80_20″ size=”medium” target=”blank”]Poruči od izdavača | Princip 80/20 – Ričard Koh (Čarobna knjiga)[/button]*
Citat
Princip 80/20 tvrdi da manji deo uzorka, ulaza ili izlaza napora obično dovodi do većeg dela posledica, izlaza ili rezultata.
Možda zato što su bili bliski pokretu kvaliteta, stručnjaci za kompjutere i programiranje koji stoje iza informacione revolucije upoznati su sa principom 80/20 i često ga koriste. Ako je suditi po broju kompjuterskih i programerskih članaka koji pominju princip 80/20, većina projektanata hardvera i softvera razume ga i koristi u svakodnevnom poslu.
Princip 80/20 vam govori da je vaša strategija pogrešna. Ako većinu zarade stičete od malog dela svojih aktivnosti, trebalo bi da okrenete svoje preduzeće naglavačke i da usmerite svoje napore na uvećavanje tog malog dela. Ali i to je samo deo rešenja.
Uspešan marketing najviše se tiče upravo usmeravanja na relativno mali broj mušterija koje su i najaktivniji u potrošnji vašeg proizvoda ili usluge. Mali broj mušterija kupuje veliki deo, a veliki broj kupuje veoma malo. Ove druge slobodno ignorišite. Vama je bitna ona osnovna grupa: oni koji kupuju mnogo i često.
Nekoliko stvari je uvek mnogo važnije od većine stvari.
Ne postoji nedostatak vremena. Zapravo, svi smo bukvalno zapljusnuti njime. Začkoljica je što dobro iskorišćavamo samo oko 20% svog vremena.
*Knjiga je deo privatne arhive. Pročitajte naš Princip etičnosti.
Ilustracija: slideshare.net/CommLab
[…] Princip 80/20, prim. […]
[…] principe pravilnog upravljanja vremenom. Knjiga koja se čita lako i brzo opisuje između ostalih i Paretovo pravilo (80/20) opisano i u knizi o kojoj smo […]
[…] kvalitetan marketing plan započinje pravilnom segmentacijom tržišta. I Paretovo pravilo 80/20 u praksi potvrđuje da najčešće samo 20% kupaca donosi čak 80% profita, što dovoljno govori o […]
[…] i da talenat kao takav postoji, ni on nije izuzet od Pareotovog pravila 80/20: 20% možda jeste talenat, ali bez onih 80% truda i vežbanja taj talenat ne vredi baš […]
[…] 2. Princip 80/20: Tajna kako postići više sa manje (Koch) […]